Srpen 2016

YOLI piknik č.2 [Report]

31. srpna 2016 v 22:45 | Joe Black |  Aktuality
V úterý 30. srpna 2016 se v Praze v Zahradě Kinských uskutečnil v pořadí již druhý piknik pořádaný nakladatelstvím YOLI pro všechny své fanoušky. Jak celá akce probíhala? Čtěte dál a dozvíte se víc...
V Zahradě Kinských se začali první nadšenci scházet už kolem druhé hodiny, samotná akce ale oficiálně začala až v 15:00. To však mladým čtenářům nezabránilo prodloužit si společné debaty o knížkách. Před třetí hodinou dorazil i Radek Blažek z YOLI a to už se pomalu ale jistě začali scházet i ostatní, až se na trávníků vedle sebe nacházela až desítka dek, ve špičce kolem dvou desítek bloggerů, bloggerek, čtenářů, čtenářek nebo prostě jen fanoušků a fanynek tohoto mladého nakladatelství, které vydává knihy pro mladé.

Každý s sebou přinesl něco dobrého na zub - od skořicových krachlí (ano, pekla má maličkost), přes různé druhy muffinů (zaregistroval jsem tři - s kousky čokolády, kakaový s barevným sypáním a s kokosem a datlemi), bramborové palušky (takové slané tyčinky skočdohubky od Míši), až po preclíky nebo sušenky. Radek si dal tu práci a donesl nám různé druhy ciderů a také vlastnoručně připravené tuňákové sendviče (které byly fakt dobré, ale Míša to nezapomněla zmínit pokaždé, když Radek nabízel posledních pár kousků :D), takže jsme měli často plnou pusu, ale to nám nezabránilo se skvěle bavit.
Celé tři hodiny jsme debatovali o knížkách napříč věkovými kategoriemi, žánry i nakladatelstvími. Ptali jsme se na názory ostatních a jak se nám rozzářily oči, když jsme zjistili, že nejsme jediní, kdo miluje sérii XY a kdo nesnáší postavu AB. Jednotlivé debaty v menších či větších skupinkách různě prolétávala Radkova osobnost a pro zpříjemnění atmosfery sem tam rozdal i nějakou tu YOLI knížku, ať už to byla nejnovější Rainbow Rowellová a její Nedej se, nebo Coleen Hooverová s Odvrácenou tváří lásky či Zůstaň se mnou Gayle Formanové. Pro pár šťastlivců se v Radkově kouzelné brašně našlo i pár záložek ke knize dua Green / Levithan Will Grayson, Will Grayson (což mě přivádí k otázce, jestli Radek tuhle tašku neukradl Hermioně? vešlo se do ní totiž až podezřele moc knížek :D). Zmínil jsem, že pro ty, kteří nebyli na oslavě druhých narozenin YOLI na jaře 2016, Radek donesl i krásné YOLI zápisníčky?

Knížky se rozdávaly za nejletnější outfit (jo kam se na holku v šatech s věnečkem na hlavě hrabou moje ibiškový kraťasy :D) a za odpovědi na záludné otázky (Kolik let je Francesce Zappie, autorce Uvnitř mé hlavy?) i méně záludnější (Jak se jmenuje plánovaná novinka od Gayle Formanové?). Všichni jsme se ale skvěle bavili a během hovorů jsme také přesouvali deky ve směru, kterým se ubíraly i sluneční paprsky. Probírali jsme také novinky, co pro nás YOLI připravuje na podzim a na Vánoce, ale taky jsme vášnivě debatovali nad úplně první knížkou od české autorky, kterou YOLI vydá a tou je Copatá máma od Barbory Bečvářové. Po šesté hodině ale začalo být všem jasné, že nic netrvá věčně, a tak i druhý YOLI piknik musí skončit. Někteří slabší jedinci odpadali v průběhu odpoledne, silné jádro pak vydrželo i do úplného závěru (korunovaného nájezdem na Levné knihy, kde jsem se nestačil divit, když Míša odcházela obtěžkána devíti novými přírůstky, zatímco já "jen" čtyřmi).
Shodli jsme se, že podobné akce je třeba dělat častěji a když pán Bůh, Svatý Petr a Angela Merkelová dají, tak se v zimě sejdeme na stavění sněhuláka. A když ne, tak třetí YOLI narozeniny to 100% jistí. Já už ale teď vím, že pokud mi v tom něco nezabrání, dorazím a moc rád... Noví přátelé jsou totiž super a kdo ví, co dalšího si člověk na podobných událostech najde nebo objeví...


Havraní říše 1: Stínová královna

8. srpna 2016 v 2:45 | Joe Black |  Recenze


Máte rádi sedm trpaslíků z pohádky o Sněhurce? Ty bohužel v tomto novém převyprávění nenajdete, ale ve Stínové královně nechybí draci ani magie...

Princezna měla tváře bílé jako padlý sníh, rty rudé jako krev, dlouhé vlasy černé jako eben.

Princezna Lorelei by měla sedět na trůnu Havraní říše, ale bohužel jí to není dopřáno. Její macecha (a teta) Irina zabila její matku a otce a ráda by se zbavila i Lorelei a jejího mladšího bratra Lea. Ty však před Irinou zachránil rodinný přítel Gabril, který Lorelei, která je obdařena schopností kouzlit (tzv. marduška), cvičí, aby mohla jednoho dne Irinu porazit.

"Zrcadlo, pravdu mi poznat dej, ukaž mi princeznu Lorelei."

Toto převyprávění Sněhurky čerpá ze známé pohádky mnohé. Princezna, která se podobá známé Sněhurce, zlá královna, která chce její srdce, ale také lovec, kterého královna za princeznou vyšle, aby jí ono srdce přinesl. Jenže zde je v roli lovce král sousedního království Eldru, Kolvanismir Arsenjevněk, který zároveň zaujímá roli prince. Celý příběh je však protkaný magií, což celý příběh značně komplikuje a od původní pohádky vzdaluje.

"Zrcadlo, zrcadlo, zvědět dej, ukaž mi, kde je Lorelei."

Samozřejmě nechybí ikonické zrcadlo, které reaguje na veršované příkazy své královny. Kouzel se však v celé knize objevuje tolik, že si na konci knihy vysloužily svůj výčet. Může se zdát, že příběh neplyne dostatečně rychle, ale když dojde na akci a boj, tak se autorka s ničím nezdržuje a jde rovnou k věci. Chybí známá parta sedmi trpaslíků, ale tu vystřídal doprovod krále Kolvanismira. Lidé z království Eldru jsou totiž schopni se přeměnit v draky, takže i této pomoci se mladé princezně (a snad i budoucí královně) dostane.

"Už tak mám za sebou mimořádně působivý a náročný den a nestojím o to, aby v seznamu toho, co dnes ještě musím udělat, přibyla položka 'Vyhnout se nahatému Eldrianovi'."

Stínová královna si určitě najde své čtenáře nejen mezi těmi, kteří vyhledávají retellingy (převyprávění), ale i mezi fanoušky young adult literatury a fantasy obecně. Autorka dokonale propracovala celou Havraní říši (v knize nechybí na vnitřní straně vazby mapa) i jména všech postav, které někdy mohou ve čtenáři evokovat směsku různých kultur, od severské až po východní. C.J. Redwine však není suchar a v knize tak nalezneme i nějaké ty humorné vsuvky, ať už se jedná o laškování Lorelei s Kolvanismirem nebo s Leem, tak jejich ochránce Gabrila nebo Kolvanismirovu dračí družinu.

"Tak pokud nic, přestaňte se vy dva usmívat jako vesničtí idioti a pusťte se do večeře."

Rozhodně doporučuji všem a pokud jste smutní, že jste dočetli, tak vás možná potěší, že autorka připravuje i další příběh z Havraní říše, který by měl být převyprávěním pohádky o Rampelníkovi (u nás taky někdy znám jako RumplCimprCampr nebo Hrombuchdup)...

Název: Havraní říše 1: Stínová královna
Původní název: Ravenspire 1: The Shadow Queen
Autor: C. J. Redwine
Překlad: Jiřina Stárková
Počet stran: 360
Nakladatelství: Baronet

Hodnocení: 100 %

Čteno: 23. 7. 2016 - 7. 8. 2016