Leden 2017

Magisterium 3: Bronzový klíč

24. ledna 2017 v 23:42 | Joe Black |  Recenze
Úvodem recenze chci jen zmínit, že Bronzový klíč je třetí díl série Magisterium, kterému předchází knihy Železná zkouška a Měděná rukavice. V recenzi se možná budu odkazovat na předešlé díly série a text může obsahovat rozuzlení některých jejich zápletek.

Po porážce Nepřítele smrti Callumem a jeho přáteli v závěru Měděné rukavice se zdá, že je klid. Vítězové donesli hlavu Nepřítele smrti Shromáždění mágů a obdrželi ocenění. Očekávaný klid ale nenastal. Calla se totiž někdo po ceremonii někdo pokusil zabít padajícím lustrem a jedna starší studentka Magisteria byla dokonce nalezena v moři zavražděna. Tímto začíná koloběh hledání sabotéra uvnitř Magisteria, střídání se v hlídání Calla a dokonce jedna členka Shromáždění Anastázie Tarquinová bude přidělena do Magisteria, aby hlídala uvězněné elementály.

První díl série (Železná zkouška) se odehrával většinou v samotném Magisteriu, kdežto pokračování s názvem Měděná rukavice se přeneslo mimo něj, když byla skupinka hrdinů na útěku. Bronzový klíč se přesouvá zpátky do školy, ale není se třeba bát, že by byla knížka nudná. I uvnitř Magisteria se toho odehrává docela dost. Call, Tamara a Aaron se snaží dostat k uvězněným elementálům, když se jeden z nich pokusil Calla zabít. Po Magisteriu se šíří soukromé informace o Aaronovi a jeho otci a nikdo stále neví, kdo je onen sabotér, který jde po Callovi.

Tentokrát byla s miskou řada na Jasperovi, který Celii nejprve věnoval významný pohled a pak foukl. Z prstů mu vyletěly bubliny ve tvaru srdíček.
"No, fuj," řekl Call. "Asi budu zvracet."

Pokud první díl připomínal sérii o Harry Potterovi, druhý díl byl už hodně samostatný a toto srovnání se příliš nenabízelo. Přesunem děje zpátky do Magisteria se však v Bronzovém klíči o slovo slavný kouzelnický učeň znovu přihlásil. Nikoliv ale na úkor samotného děje nebo knihy jako celku. Styl psaní si autorské duo Holly Blacková a Cassandra Clareová drží stejně dobrý jako u prvních dílů a kvalita samotné knihy je na srovnatelné úrovni jako předchozí díly. U některých knižních sérií se často stává, že si autoři vyčerpají nápady a příběhy jsou jen nudnou výplní. To však u Magisteria neplatí. Myslím si, že s každým dalším dílem příběh graduje a hlavně závěry každé knihy jsou napínavější a odhalení jsou překvapivější. Jediným negativem může u Bronzového klíče být fakt, že kniha končí náhle a vypadá to, jako když příběh měl ještě třeba jednu a půl kapitoly pokračovat, ale autorky je nestihly dopsat. Tohle ale může být předzvěstí čtvrtého dílu, který nejspíše bude přímo navazovat na konec Bronzového klíče. Akorát si na čtvrtý díl Magisteria musíme počkat až do podzimu 2017. Tohle čekání si ale příznivci této série mohou ukrátit opakovaným čtením prvních tří dílů, protože jako celek tyto knihy působí perfektně…

Závěrem ještě krátké zamyšlení o názvu knihy. První díl byl jako Železná zkouška ideální, ta v knize hrála důležitou roli. To samé Měděná rukavice (Alkahest) ve druhém díle. Ale ve třetím díle mi Bronzový klíč přišel jako docela obyčejný předmět z knihy, který tak velký význam, jako Alkahest ve druhém díle, neměl. Na druhou stranu uznávám, že jinak nebylo moc z čeho vybírat, takže ten Bronzový klíč byl asi jedinou možností, kterou zvolit, aby si názvy držely svůj standard. Jsem zvědavý, jestli názvy čtvrtého a pátého dílu budou vybrané lépe...

Název: Magisterium 3: Bronzový klíč
Původní název: Magisterium #3: The Bronze Key
Autor: Holly Blacková & Cassandra Clareová
Překlad: Pavlína Zagolová
Počet stran: 248
Nakladatelství: YOLI

Hodnocení: 100 %

Čteno: 15. 1. 2017 - 24. 1. 2017

Akta Illuminae 1: Illuminae

15. ledna 2017 v 2:59 | Joe Black |  Recenze
Nevím, čím bych měl recenzi na Illuminae začít. Superlativy by mi nestačily na popsání tohoto veledíla. Zkusím to vzít postupně…

Jsme v budoucnosti v roce 2575, lidstvo kolonizuje planety, využívá je pro jejich přírodní zdroje a Kerenza je jednou takovou planetou. Nachází se tam ne až tak úplně legální doly společnosti WUC, což by nebylo tak překvapivé, kdyby se nepřihnaly lodě konkurenční společnosti BeiTech a nezahájily biologický útok. Kady Grantová je hlavní postavou celého příběhu. Je to obyčejná 17 letá dívka, která se zrovna rozešla se svým klukem Ezrou Masonem. Kvůli tomu útoku se jim celý život obrátí naruby. Jsou na útěku na lodích Alexander, Hypatie a Koperník. Tuto flotilu však pronásleduje loď Lincoln, jediná, která přežila útok na planetu Kerenza. Kdyby vše probíhalo bez komplikací, nebyla by to žádná zábava. Proto se objeví rychle se šířící virus Fobos, a aby to náhodou nebylo jednoduché, tak SPIRO - umělá inteligence lodi Alexander začne vyvádět divné věci… A jak z té situace ven? No jak už to tak v young adult knížkách bývá, Kady a Ezra to budou muset vyřešit. Ale nečekejte žádnou procházku růžovým sadem. Lehké to nebude a může dopadnout jakkoliv…

Dorian, C, des: Masone, pamatuješ, jak jsem tvrdil, že jsi chytřejší, než vypadáš?
Dorian, C, des: No tak já to oficiálně odvolávám. Tvůj mozek je pomalej jak německá opera.

Co ale dělá knihu tak výjimečnou? Příběh to kupodivu není. Příběh je totiž akorát velmi dobré sci-fi, kde i ta young adult romance plní pouze druhotnou roli a netočí se to jen kolem ní. To hlavní na celé knížce je právě její grafické zpracování a samotné sepsání. Nejedná se totiž o obyčejnou beletrii, ale o různé zápisy ze složek, z online komunikace skrze chaty a messengery, informace z jádra umělé inteligence a hlášení sepsaná techniky, kteří analyzovali data z celé události. Právě časté střídání těchto prostředků sepsání knihy je to, co čtenáře při čtení pohání nejvíce dopředu. Nejoriginálnější je použití plánků lodí, včetně technických údajů, odpočítávání k různým událostem nebo popis dění ve vesmíru během leteckých akcí, kdy text plyne doslova všemi směry. Právě v okamžicích, kdy přijde na řadu akce, pak toto zpracování nenechá čtenáře knihu odložit a stránku za stránkou se děj posouvá až ke konci, kdy by nejraději pokračoval okamžitě dál druhým dílem Gemina, který v originále vyšel na podzim 2016 a čeští čtenáři se ho díky nakladatelství CooBoo také dočkají v průběhu roku 2017.

Autorské duo z Austrálie - Amie Kaufmannová a Jay Kristoff - nejsou ve světě young adult literatury žádnými nováčky. Oba mají na svém kontě úspěšné knižní série, žel v České republice ještě žádná z nich vydána nebyla. Třeba se díky popularitě Illuminae dostane i na tyto dosud nevydané série a budeme moci porovnat styl psaní obou autorů zvlášť.

Rozhodně bych knihu Illuminae doporučil všem fanouškům sci-fi, ale také všem čtenářům, kteří mají rádi neobvyklé zpracování. To totiž posouvá celé dílo o několik úrovní výš. Pokud by byla kniha napsána "klasicky", tak bych u hodnocení balancoval kolem 90 - 95 %, ale díky jedinečnosti jejího zpracování neváhám ani vteřinu udělit hodnocení 100 %.

Název: Akta Illuminae 1: Illuminae
Původní název: Illuminae Files #1: Illuminae
Autor: Amie Kaufmannová & Jay Kristoff
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 608
Nakladatelství: CooBoo

Hodnocení: 100 %

Čteno: 25. 12. 2016 - 14. 1. 2017

2015 vs. 2016 vs. 2017

11. ledna 2017 v 23:11 | Joe Black |  Aktuality
Je začátek roku 2017, a tak se nabízí srovnání čtení loni a předloni a také plány na nový rok 2017. Rok 2015 do srovnání zahrnuji pro zajímavost, od té doby v tom čtení ležím nějak víc než předtím, kdy jsem měl spíše období sledování seriálů…

V roce 2015 jsem si na Goodreads stanovil cíl čtení na 20 knih. Tehdy jsem to měl jen tak tak a ještě na Silvestra večer jsem dočítal "Sněží, sněží…" které bylo onou dvacátou knihou. Na rok 2016 jsem pak nastavil nový cíl o 5 knih větší na stav 25 kousků. To se mi podařilo splnit už na podzim, kdy jsem četl Kroniky rodu Spiderwicků - A co bylo potom a také eknihy vydané na serveru Pottermore. Tyto kratší díla celkový počet přečtených knih navýšila a konečný stav se zastavil na čísle 27.

Dostal jsem se ale do čtecí nálady a s ní jsem začal rok 2017. Nastavil jsem si nový cíl pro rok 2017 na hodnotu 33 knih, což si myslím, že by se společně s některými kratšími detektivkami (nebo i bez nich) dalo snadno zvládnout. Co je ale zajímavější, je to, že jsem se rozhodl letos zapojit do Čtenářské výzvy na Databázi knih. V roce 2016 jsem do toho nešel, protože jsem se bál, že mě témata ve výzvě budou omezovat a musel bych číst i to, co bych za jiných okolností nechtěl, což by mě nebavilo. Po prostudování 20 témat pro rok 2017 jsem ale zjistil, že výzvu v pohodě můžu naplnit knížkami, které bych četl normálně i tak. A na Goodreads se počítá cokoliv, takže taky super. Jestli jste zvědavi, jaké knížky jsem do výzvy vybral, tak tady je máte. Seznam je zatím pouze předběžný, možná ho v průběhu roku změním podle toho, jak budu číst. Jestli jste na některou knížku zvědavi, tak slibuji, že se tu na ní objeví recenze krátce poté, co jí přečtu. Takže vzhůru do čtení v roce 2017 a přeji mnoho krásných přečtených knih vám všem!

1. Kniha, která je starší než čtenář
LETOPISY NARNIE: STŘÍBRNÁ ŽIDLE (C. S. Lewis)

2. Kniha, která je autorovou prvotinou
SERAFINA A ČERNÝ PLÁŠŤ (Robert Beatty)

3. Kniha, která má na Databázi knih méně než 500 hodnocení
DOCTOR WHO: ROJ HRŮZY (Mike Tucker)

4. Kniha odehrávající se v budoucnosti
ILLUMINAE (Amie Kaufmannová, Jay Kristoff) [aktuálně dočítám]

5. Kniha od severského autora
NETOPÝR (Jo Nesbo)

6. Kniha, jejíž děj se odehrává v Praze
FIORELLA A BRATRSTVO KŘIŠŤÁLU (Vlastimil Vondruška)

7. Kniha od držitele Pulitzerovy ceny
ČARODĚJKY Z EASTWICKU (John Updike)

8. Oblíbená kniha rodičů, prarodičů
VŠECHNO, CO OPRAVDU POTŘEBUJU ZNÁT, JSEM SE NAUČIL V MATEŘSKÉ ŠKOLCE (Robert Fulghum)

9. Kniha odehrávající se na ostrově
HRANIČÁŘŮV UČEŇ 11: ZTRACENÉ PŘÍBĚHY (John Flanagan)

10. Kniha psaná formou deníku
DRACULA (Bram Stoker) / MARŤAN (Andy Weir)

11. Kniha autora ze sousedícího státu
STRÁNKY SVĚTA (Kai Meyer)

12. Kniha autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů na Databázi knih
HRANIČÁŘŮV UČEŇ 12: KRÁLOVSKÁ HRANIČÁŘKA (John Flanagan)

13. Kniha poprvé vydaná v roce 2017 (zcela nová kniha)
ČÁRY ŽIVOTA (Veronica Rothová)

14. Kniha od českého autora
FIRFIX (Petr Procházka)

15. Kniha se zvířetem v názvu
HAVRAN A JINÉ BÁSNĚ (E. A. Poe)

16. Darovaná kniha
VÁNOČNÍ ZÁZRAK (Jay Asher)

17. Kniha, která má jednoslovný název
ARMADA (Ernest Cline)

18. Kniha se jménem v názvu
CINDER (Marissa Meyerová)

19. Kniha pohádek
POHÁDKOVÉ PŘÍBĚHY Z CELÉHO SVĚTA (Peter Holeinone)

20. Kniha, jejíž první věta začíná otázkou
MEZIHVĚZDNÝ EXPRES (Philip Reeve)

Knižní Vánoce 2016

10. ledna 2017 v 0:14 | Joe Black |  Aktuality

Vánoce 2016 se u mě nesly doslova ve velkém knižním stylu. Stejně jako v roce 2015 jsem si na Vánoce schoval velké množství knížek, které mě buď zaujaly, nebo mi prostě chyběly v mojí knihovně pro doplnění sérií. V tomto článku bych vám je chtěl nějak souhrnně představit. Na některé z nich se určitě můžete těšit tady na blogu, recenze budou přidány v průběhu roku, jak se do daných knížek pustím.

Pro začátek bych vás seznámil s mými oblíbenými spojovačkami. Je to můj oblíbený zabiják času a dlouhých chvil a odreagování, které pro jiné představují antistresové omalovánky. Doma již mám kompletně pospojované spojovačky Dot-to-dot od nakladatelství Grada. Tyhle spojovačky jsou to nejlepší v dané kategorii, co znám, takže další knížka spojovaček od Grady pro mě byla jasnou volbou. Z domácího trhu jsem pak dostal od Ježíška čtyři knížky spojovaček z nakladatelství Levné knihy, zahraniční produkci pak zastupují spojovačky Dot-to-Doc k seriálu BBC Doctor Who (Pán času). Ty spolu se spojovačkami od Grady jsou špičkou v oboru, leč u nás zatím dostupné pouze objednáním přes zahraniční stránky, například Book Depository.

Přejdeme tedy k samotným knížkám. Vezmu to popořadě a začnu nakladatelstvím YOLI. Z tohoto nakladatelství jsem pod stromečkem našel nejenom celou trilogii Labyrint, ale i prequel k této sérii - Rozkaz zabít, který na podzim vyšel během Knihománie. Dále jsem pak nemohl opomenout třetí díl Magisteria, na který se moc těším. Jsem zvědavý, co si pro nás Cassandra s Holly opět připravily a také co provedou s příběhem ve zbylých dílech série, které snad budou následovat v roce 2017 a 2018. Z dalšího nakladatelství zaměřeného na young adult literaturu, CooBoo, pochází další část vánoční nadílky. Konkrétně jsou to knihy Mrazivý oheň (s úžasnou obálkou a velmi zajímavým příběhem), Vánoční zázrak (dárek od blízké osoby, který svou vánoční tématikou je ideálním vánočním dárkem) a hlavně asi pro mě nejočekávanější knížka těchhle Vánoc, a to ILLUMINAE. Do něj jsem se pustil hned a již jsem v polovině, věřím, že během ledna Illuminae dočtu a o své pocity z něj se s vámi tady na blogu podělím.

Z nakladatelství Omega jsem si od Ježíška nechal nadělit další luxusní kousek, kterým je Cech objevitelů. Graficky mistrně provedená knížka s příběhem rovným slavným klasikám dobrodružného žánru Julese Vernea a dalších má sice také přes 600 stran, ale bude stát za to. Navíc je část knihy zpracována obrázkově (trošku se to podobá komiksu), což potěší nejednoho knihomola. Klasiku pak v mé nadílce zastupuje Edgar Allan Poe a jeho Havran a jiné povídky v praktickém kapesním vydání od nakladatelství Omega. Nakladatelství Albatros mi udělalo radost Kouzelnickým světem J. K. Rowlingové a její Filmovou magií. Knížka plná různých nálepek, obrázků i poodhalení některých tajemství filmové kouzelnické tvorby nesmí chybět v knihovnách všech fanoušků Harryho Pottera.

Knihou předem očíhnutou v knihkupectví a získanou hlavně díky zvědavosti je Město snících knih od Waltera Moerse. I když to není první kniha od tohoto autora, svět, ve kterém se odehrává (stejně jako ostatní knihy z tohoto světa) nemá přesně dané pořadí, takže to vůbec nevadí. Ježíšek nezapomněl ani na nakladatelství Jota a přinesl knížku EON (už starší kousek, ale do knihovny se bude skvěle hodit), ale hlavně také novou knihu ze série k seriálu Doctor Who (Pán času), konkrétně první díl nové trilogie nazvané Kroniky půvabu s názvem Královská krev. Ta skvěle doplní mou sbírku knížek o Doktorovi, letos určitě můžete čekat recenzi na Roj hrůzy a pak i na tuhle novinku. Antikvariátní kousky letos Ježíšek vybral napříč celou republikou a donesl mi celou kolekci u nás vydaných knih ze série To je vražda, napsala… Ta vyšla po přelomu tisíciletí v nakladatelství Plejáda pro TV Nova a více knih z této dnes již 46 dílné série bohužel nevyšlo. Ještě byla vydána jedna knížka v jiném nakladatelství a jiné edici, ale tu Ježíškovi sobi po cestě někde vytrousili a snad dorazí se zpožděním. Knihu šestou s názvem Malý vánoční zločin jsem hned o Vánocích stihnul přečíst a recenzi naleznete tady na blogu.

Knižní Klub pak má své zastoupení v podobě knihy Armada od Ernesta Clinea. Jeho první kniha s názvem Ready Player One byla pro mě naprostým majstrštykem a jsem rád, že jsem se k ní v září dostal. Proto jsem moc zvědav, jestli Armada bude alespoň zčásti podobně skvělá, jako ona. David Mitchell je autor slavné knihy Atlas mraků, která byla i zfilmována. Film byl dokonalý, ale přiznávám se, že knižní předlohu jsem ještě nečetl. V současné době byly ale od něj dostupné jiné dvě knihy, a to Hybatelé a Dům za zdí, po kterých Ježíšek sáhl a udělal jimi velkou radost. Takový autor, který dokáže vymyslet provázané a související příběhy jako v Atlasu mraků musí být jednoduše strašně šikovný a doufám, že nebudu zklamaný. Poslední knihou, kterou jsem nezmínil, je Učedník a pyramida orků od Tarana Matharu, druhý díl z této fantasy série. Tuto knihu jsem získal díky akci nazvané "Knižíšek", do které jsem se letos zapojil podruhé. Zašlete seznam knížek, které byste rádi dostali od Knižíška, dostanete také takový a jednu vyberete a pošlete a nějakou z vašeho seznamu zase obdržíte. Kouzlo je v tom, že netušíte, která to bude. Kromě Učedníka a pyramidy orků jsem měl na seznamu Shannarův meč Terryho Brookse a také zvláštní knihu fantastických příběhů z jihovýhodní Asie s názvem Krocení sopek. Kombinace steampunku, fantasy a asijských bájí a pověstí mě zaujala natolik, že tenhle kousek určitě v mé knihovně chybět nesmí a v brzké době bude jedním z mých dalších přírůstků.

Letos jsem si dal malé předsevzetí. Během vánočního úklidu knihovny, při kterém jsem provedl sčítání knih a zapisování poměru přečtených a nepřečtených knih, jsem zjistil, že více jak dvě třetiny knih v mojí knihovně mám nepřečtené. Proto bych letos chtěl knihy kupovat minimálně v měsíčním rozsahu kolem 2 knih, ve výjimečných případech (svátek, narozeniny…) více. Opravdu ale jen knihy, které mě hodně zajímají a plánuji je brzy číst. Na konci roku si řekneme, jak se mi tohle podařilo a zatím přeju příjemné čtení v roce 2017!

To je vražda, napsala... VI.: Malý vánoční zločin

6. ledna 2017 v 22:45 | Joe Black |  Recenze

Jessica Fletcherová je na Vánoce po dlouhé době doma ve svém rodném městečku Cabot Cove v Maine. Jenže Jessica nemůže mít chvíli klid, a tak se ji vražda nevyhne ani doma. Je zavražděn Rory Brent, místní bohatý farmář, který každoročně dělal ve městě Santu Clause…

Takhle začíná další z případů známé spisovatelky detektivek Jessiky Fletcherové, kterou všichni známe z televizního seriálu s Angelou Lansbury v hlavní roli. Kdo by ale čekal, že takový případ se hodí pouze pro televizi a v knižní podobě to musí být nezáživné nebo nuda, ten je na omylu. Příběh vyprávěný z pohledu Jessiky Fletcherové se nikde příliš nezastavuje a svižně postupuje ke zdárnému vyřešení případu. I když Jessica zpočátku váhá, zda se do případu více zaplétat, nakonec jí to (jako vždy) nedá a začne pátrat na vlastní pěst ve spolupráci se svými přáteli - doktorem Sethem Hazzlitem a šerifem Mortem Metzgerem.

Samozřejmě se nabízí otázka, jestli vraždil někdo z městečka nebo někdo úplně cizí. To už je na Jessice, aby odhalila pravdu, ale i když je na scéně mnoho potenciálních podezřelých (syn či manželka zavražděného, Jake Walther - další farmář, který měl s obětí spory, či jeho žena, švagr nebo dcera…) Samozřejmě vás nechám, abyste se závěr dozvěděli sami po přečtení knihy, ale jak už to tak v detektivkách bývá, nikdy si nemůžete být jistí ničím a každý může být podezřelý. Kdo se zpočátku jeví jako absolutně nevinný, může být chladnokrevný vrah a na druhou stranu zase ten, kdo už od pohledu vypadá jako vrah, by nakonec ani mouše neublížil. Tak už to ale v žánru detektivek prostě bývá… Tak se nechte unést vánoční atmosférou knihy MALÝ VÁNOČNÍ ZLOČIN a hádejte spolu s Jessikou, kdo zavraždil místního Santu Clause…

Název: To je vražda, napsala… VI.: Malý vánoční zločin
Původní název: Murder, She Wrote #11: A Little Yuletide Murder
Autor: Jessica Fletcherová & Donald Bain
Překlad: Milena Pražáková
Počet stran: 143
Nakladatelství: Plejáda

Hodnocení: 95 %

Čteno: 28.12.2016 - 2.1.2017